Just another weblog
Friday January 18th 2019

Jak radzić sobie z usuwaniem woskowiny z ucha

Jak radzić sobie z usuwaniem woskowiny z ucha

Uszy to niezwykle ważny narząd. To w nich znajduje się zmysł słuchu. Dzięki nim słyszymy wypowiadane przez innych miłe słowa (niestety, także te brzydkie), szum wiatru. Czyszczenie uszu jest więc bardzo ważnym zabiegiem higienicznym. Jak jednak usunąć woskowinę z uszu, gdy coraz częściej słyszymy, że nie można do tego używać patyczków higienicznych?

Co to jest woskowina?

To mieszanka, która w części składa się z wydzieliny gruczołów woskowinowych i łojowych, a w części ze złuszczonego naskórka. Chroni ona przewody słuchowe przed podrażnieniem, wysuszeniem i infekcjami bakteryjnymi oraz grzybiczymi. Na skutek używania patyczków jest wpychana głęboko w kanał słuchowy. Zaczyna jej więc powstawać coraz więcej.

Usuwanie woskowiny z ucha w domu

Zdecydowanie najbezpieczniej jest użyć do usunięcia nadmiaru woskowiny dostępnych bez recepty preparatów w sprayu. Nawilżają one skórę, łagodzą podrażnienia, zapobiegają gromadzeniu się nadmiaru woskowiny i ułatwiają jej usunięcie. Zdecydowanie odradzamy usuwanie woskowiny w domu metodą irygacji. Irygację robi się ciepłą wodą przy pomocy gruszki lub strzykawki. Ale możemy mieć zbyt małą wprawę, aby bezpiecznie zrobić to samemu. Woda może zostać rozpylona w przewodzie słuchowym pod nadmiernie wysokim ciśnieniem. Zawsze też istnieje ryzyko, że końcówkę gruszki lub strzykawki wsuniemy do ucha za głęboko. Możemy doprowadzić do uszkodzenia przewodu słuchowego.

Usuwanie woskowiny z ucha u lekarza

Gdy gorzej słyszymy, gdy mamy wrażenie, że ucho jest zatkane lub gdy wydaje się nam, że woskowiny nagromadziła się zbyt duża ilość, a spray do czyszczenia uszu nam nie pomógł (samodzielnie spray do uszu możemy stosować tylko przez pięć dni), zgłaszamy się do laryngologa. Najprawdopodobniej konieczne będzie usunięcie woskowiny przez specjalistę. Przed zabiegiem lekarz dokładnie obejrzy ucha i zdecyduje jaka metoda usuwania woskowiny będzie najlepsza. Laryngolog ma do swojej dyspozycji nie tylko napełnioną ciepłą wodą strzykawkę. Metoda ta nie jest stosowana przez lekarzy niezbyt chętnie. Lekarz nie ma pełnej kontroli nad wytworzonym przez strzykawkę ciśnieniem. Znacznie częściej woskowina usuwana jest przy pomocy specjalnego ssaka. Nie jest to zabieg bolesny, ale powoduje dość znaczny dyskomfort u pacjenta. Mniejszy dyskomfort wywołuje usuwanie woskowiny z ucha przy pomocy napełnionej wodą strzykawki. Pamiętajmy, aby nie czyścić uszu patyczkami.

Więcej informacji: https://www.fonix.pl/higiena-uszu/jak-usunac-woskowine-z-ucha-o-tym-musisz-pamietac/

Next Topic:

More from category

Witaj, świecie!

Witaj w sieci blogx.pl. To jest Twój pierwszy wpis. Zmodyfikuj go lub usuń, a następnie rozpocznij blogowanie! No [Read More]

Interesting Sites

    Archives